AC NEWS


AC recognizes outstanding students in each major and special awards

By Joe Wyatt


Published May 14, 2021

Each spring, Amarillo College recognizes its most outstanding students at a formal and celebratory Honors Convocation, which this year had to be cancelled due to the COVID-19 pandemic.

Nevertheless, the College has commended and extends congratulations to the following students for their significant academic achievements:

OUTSTANDING MAJORS - Criteria

Students are nominated based on the following criteria:

  • academic standing
  • growth while at Amarillo College
  • work within the department, college or community
  • future potential for contribution to the major area

The students must have been enrolled during the academic year in question, but may have graduated the previous fall semester. Their grade point average should be at least 3.0 in the major and overall. 
 

OUTSTANDING MAJORS SPRING 2021

Lemisia F. Adams

Surgical Technology

 Certificate

Robin C. Alexander

Business Technology

 A.A.S.

Berenice  Arceo

Pharmacy Tech

 Certificate

Julianne  Arroyos

Associate Degree Nursing

 A.A.S.

Gaddiela Z. Avila

Pre-Physician Assistant

 A.S.

Paris  Balfour

Biology

 A.S.

Latisha D. Barnes

Emergency Medical Services Professions

 Certificate

Kirsten D. Blount

Child Development - Early Childhood

 A.A.S.

Edgar  Camarena

Theatre

 A.S.

Candice C. Campbell

Legal Studies

 A.A.S.

Na'tava C. Campbell

Medical Assisting

 Certificate

Jolee B. Corea

Photography

 A.A.S.

Elizabeth  Cuevas

Drafting

 A.A.S.

Laura K. Danley

English

 A.A.

Desiree L. Doss

Sonography

 A.A.S.

Paulina  Esparza

Medical Assisting

 A.A.S.

Jessika R. Fulton

Mass Media (co-recipient)

 A.S.

Daivanie A. Garcia

Dental Assisting

 Certificate

Virgilene L. Gonzalez

Administrative Medical Assisting

 Certificate

Breanna N. Gordo

Business Administration

 A.S.

Draven F. Gore

Psychology

 A.S.

Arnoldo  Gutierrez

Mortuary Science

 Certificate

Caylee L. Hanna

Mass Media (co-recipient)

 A.S.

Jared  Hieb

Aviation Maintenance -Airframe Mechanic

 Certificate

Daniel R. Hilton

Engineering

 A.S.

Serenity F. Hofmann

Respiratory Care

 A.A.S.

Holly G. Holcomb

Music

 A.S.

Tina P. Hua

Radiation Therapy

 A.A.S.

Jacob S. Ives

Aviation Maintenance -Powerplant Mechanic

 Certificate

Bronte B. Johnson

General Studies

 A.S.

Levi C. Johnston

Aviation Maintenance Technology

 A.A.S.

Trista R. Ketels

General Studies-Education

 A.S.

Jacqueline A. Landry

Social Science

 A.S.

Gillian C. Lange

Mortuary Science

 A.A.S.

Montana M. Lee

Vocational Nursing

 Certificate

Jenny L. Lemley

Horticulture

 A.S.

David A. Long

Advanced Diesel Technology

 Certificate

Niang S. Lun

Mathematics

 A.S.

Griffin C. McUne

Physics

 A.S.

Cecilia O. Mendoza

Art

 A.S.

Angelo C. Mincey

Music

 A.S.

Robert X. Murillo

Religion

 A.A.

Laura  Navarrete

Automotive Technology

 A.A.S.

Whitney J. Noble

Medical Data Specialist

 Certificate

Elijah N. Pantoja

Advanced Machining Technology

 Certificate

Jasmine I. Peavey

Environmental Science

 A.S.

Lane M. Pederson

Industrial Technology-Instrument Electronics

 A.A.S.

Michelle R. Ramirez

Dental Hygiene

 A.A.S.

Ariana  Rangel

Computer Information Systems

 A.A.S.

Eden R. Roberts

Art-Graphic Design

 A.A.S.

Jimmy  Rodriguez

Intermediate Automotive

 Certificate

Danielle M. Salas

Medical Laboratory Technology

 A.A.S.

Carolyn J. Scott

Media Production

 Certificate

Randi B. Sheffy

Radiography

 A.A.S.

Mason T. Stewart

Computer Networking/Cyber-Security

 A.A.S.

Aristide J. Tanekemgang

Chemistry

 A.S.

Geraldine  Trejo

Occupational Therapy Assistant

 A.A.S.

Wade F. Trost

Automotive Collision Technology

 Certificate

Kiefer T. Waller

Physical Therapist Assistant

 A.A.S.

Mallery L. Warden

Nuclear Medicine

 A.A.S.

Emma J. Womack

Advanced Welding Technology

 Certificate

Hanna M. York

Surgical Technology

 A.A.S.


SPECIAL AWARDS SPRING 2021

Sewar A. Ali

All-USA

Citlali Botello

Moore County Campus Outstanding Student Award

Laura K. Danley

Lucille King Lynn English Award

Caleb B. Dunham

Artle J. Lynn Engineering Award

Ambher E. Longwell

All-USA

Ruth Martinez

Jerome C. McDonough Award

Daniel L. Morrow

All-USA

Esela E. Neyra

Hinkson Memorial Campus Outstanding Student Award

Mallery Warden

All-USA


AC EVENTS